Tisk

Vyberte si pneumatiky a dodržujte pravidla silničního provozu

Pravidla silničního provozu zavádějí pravidla týkající se pneumatik.

Pravidla nastolená Pravidly silničního provozu

Je zakázáno montovat na automobilová vozidla a jejich přívěsy pneumatiky, jejichž index kapacity zátěže nebo symbol kategorie rychlosti jsou nižší než maximální kapacita předpokládaná výrobcem vozidla (článek R59 Pravidel silničního provozu doplněný výnosem z 24/10/94).

Na stejném podvozku Pravidla silničního provozu vyžadují, aby pneumatiky byly:

  • stejné značky,
  • stejných rozměrů,
  • stejné kategorie použití (př.: silnice, sníh, horský terén),
  • stejné struktury (diagonální nebo radiální),
  • stejného rychlostního kódu (T, H, V, W...),
  • stejné nosnosti.

Proč je třeba respektovat indexy rychlosti?          

Rozměry, kód rychlosti a index zátěže byly určeny konstruktérem (potvrzeno výrobcem pneumatik), aby zajistily maximální bezpečnost, potěšení a pohodlí za jízdy.

Tyto údaje jsou součástí charakteristik vozidla během homologace kontrolními službami.

U letních pneumatik použití pneumatik rozdilných rozměrů, kódu rychlosti nebo indexu zátěže je nebezpečné a jedná se o porušení Pravidel silničního provozu. Naopak je ale vždy možné nasadit pneumatiky s vyšším indexem rychlosti a/nebo zátěže.

U zimních pneumatik je větší volnost. Je povoleno namontovat pneumatiky s nižším kódem rychlosti, než měly původní pneumatiky. Ale pozor, v takovém případě musí být rychlost jízdy nutně přizpůsobena této spodní hranici. Štítek s touto spodní rychlostí bude ostatně umístě uvnitř vozidla na pro řidiče snadno viditelném místě.

 Abyste se v tom vyznali, rubrika „najděte svou pneumatiku“ vám ukáže možnosti nabízené KLEBER dle vašeho vozidla při zachování výše uvedených zákonných opatření.